Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8923
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија
.: Дали знаете дека? :.
Воената секира (lat. “securis i bipennis”, fran. “hache d`armes”, germ. “Streitaxt”, eng. ”battleaxe”, ital.”azza”), спаѓа во најстарите и најраспространетите ладни оружја за блиска борба чии развој може да се следи уште од праисторијата па навака.
fe
Базата (“basis”, чекор) е основа или темел. Воената база пак (eng. franc. “base”, germ. “basis”, рус. “база “) е ослон на воените сили органзирани заради нивното дејство.
fe
Воената кола (бојна кола) двоколка со коњска влеча се употребувала како борбено средство во Стариот век. Се јавува рано, со првата употреба на коњот на воиштето.
fe
“Бесмртните“ (“Atanatoi”), претставуваат одбрана стоечка пешадија на Персија од времето на династијата на Ахеменидите, која ја формира Кир постариот.
fe
Атина денес најдрско си ја превзема како своја целокупната историја на македонскиот народ и воопшто историјата на Македонија но всушност таа и Грците се најпостојаните противници и непријатели на Македонија и Македонците.
fe
Дахија (турс.”dayi” = вујко) е офицерски чин во јаничарската војска.
fe
Од создавањето на светот според сметањето на православната црква поминале:
fe

Познатите Вселенски собори на православните помесни цркви се одржуваат во следните години:

fe
Уличното осветлување на градовите први го воведуваат Македонците во градот Александрија. По најголемиот изграден светилник во антиката токму во Александрија на островот ФАРОС, Македонците ја увидуваат големата предност од осветлувањето.
fe
Цесија е отстапување на територија од една на друга држава со меѓусебен договор (двостран акт со кој на другата држава и се предава територија над која оваа сега ќе има право да го протега својот суверенитет).
fe
First
Prev
Страна 3 од 18
Next
Last

понеделник, 20 мај 2024
Моментно посетители: 30

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Дисциплината кај војската на Македонците
--------------------------------
 Македонците и мечот
--------------------------------
 Македонците и базите
--------------------------------
 Св. Маченик Нестор
--------------------------------
 Преп. Григориј Синаит
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: