Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 9020
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија
.: Дали знаете дека? :.
Кулата (ar."quille" утврдување, тврдина, кале, набљудувачница; engl."tower"; franc."tour"; ital."torre"; germ. "Turm";рус."башнја") е фортификациски објект од висок профил.
fe
Ножот (engl. "knife", "dagler"; franc. "dague", "poignard", "couteau"; ital."pugnale", "coltello"; germ."Messer", "Dolch", рус."нож") е едно од настарите алатки за домашна употреба но и средство за борба и лов.
fe
Мечот (lat. "gladius","ensis","spatha"; engl. "sword"; franc. "glaive", "epee"; ital. "spada"; germ. "Schwert, "Degen"; рус. "меч") е сечно и бодежно ладно оружје на пешадинците и коњаниците.
fe
Елијан ("Аилианос" , lat. "Aelianus") e познат воен писател на Римската Империја кој никако не користи латинско писмо но алфабетско, и чија најголема преокупација во неговите дела е македонската воена тактика.
fe
Черкезите се кавкаски народ, денес повеќето во Карачајево-Черкеската автономна област на Севрополската покраина (Русија). Античките писатели ги споменуваат под името “Керкети “.
fe
Софија, денешниот главен град на Бугарија, лежи во западниот дел на оваа земја, во пространа плодна и густо населена котлина (оваа котлина е со површина околу 1185 км2, долга е околу 120 км. и широка 40-50 км.).
fe
Скити (“Scythes”) е заедничко име за племиња од иранско потекло, кои во X век п.н.е се појавуваат во степските предели на р. Волга.
fe
Печенезите се номадски народ од турско потекло. Во VIII век ги населувале долните теченија на реките Волга и Урал, во IX век тие надирале кон Црно Море, а во X век загосподариле со пространата степска област помеѓу устието на Дунав и Дон.
fe
Киклопски ѕид” е вид вид бедем кај античките народи од подрачјето на Средоземјето. Тој е изграден од големи четириаголни делкани камени блокови без врзувачки материјал со истурени кули, сводови и капии, често украсуван и со фигури на животни.
fe
Многу владетели, од најразлични страни на светот и во најразлични времиња, мечтаеле да ја достигнат славата и големината на Александар.
fe
First
Prev
Страна 1 од 18
Next
Last

недела, 14 јули 2024
Моментно посетители: 63

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 “Перфидии” - воени подлости
--------------------------------
 Преп. Филотеј
--------------------------------
 “Соломоново клејмо” – заштита од зло
--------------------------------
 Кулите како градби во Македонија
--------------------------------
 Св. Прохор Пчињски
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: