Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?






Вкупно гласови : 8856
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
“Бесмртните” усмртени од македонската фаланга
Сподели на Facebook
“Бесмртните“ (“Atanatoi”), претставуваат одбрана стоечка пешадија на Персија од времето на династијата на Ахеменидите, која ја формира Кир постариот.
Бесмртните од Суза на теракотен рељеф
Наречени се со ова име затоа што нивната бројна состојба од 10 000 луѓе постојано се оддржувала во точно истите рамки низ сите периоди и владетели.

Во однос на другите сатрапии, “Бесмртните“ околу кралот образувале централна резерва со која се држело на куп огромното царство со мноштвото од најразлични народи и религии. Во војните пак тие се ангажирани во најзначајаните операции и во одлучувачките моменти. Каква сила претставувале во стариот свет особено ни опишува уште Херодот но и оние по него.

Но токму при судирот со македонската тешка пешадија-главниот нивни противник, “Бесмртните“ ќе го доживеат својот дефинитивен крај. Едноставно квалитетот на македонските тешки фалангисти тие не можат да го достигнат ниту да се носат рамноправно со него па најгрубо ќе бидат исклани речиси до еден како најверни војници на Персија. По битките кај Граник (334 год. п.н.е), Ис (333 год. п.н.е) и Гавгамела (331 год. п.н.е), нема да остане ниту трага повеќе од оваа некогаш најславна и најстрашна персиска војска. Македонците ја збришуваат од историјата на војните и од историјата на стариот свет.

(Извори – “Историја“,Херодот ; “Vojna enciklopedija”, Beograd 1958, str. 631)

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 8211 пати
Просечна оцена од посетителите
 4,64 од 5
Оцена:




 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 20 април 2024
Моментно посетители: 53

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Македонците и воената кола, двоколка
--------------------------------
 Антите како Словени
--------------------------------
 ”Лустрација” на македонската античка војска
--------------------------------
 Преп. Теофан
--------------------------------
 Полумесечината симбол од Филип II Македонски
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: