Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8856
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Според сметањето на православната црква
Сподели на Facebook
Од создавањето на светот според сметањето на православната црква поминале:

- Потопот, 2262 година
- Ѕидањето на Вавилонската кула, 2793 година
- Смртта на Ное, 3197 година
- Воведување на обрежувањето, 3431 година
- Смртта на Аврам,3487 година
- Раѓањето на Мојсие и Арон, 3750 година
- Разорувањето на Троја, 4324 година
- Царувањето на Давид, пророкот, 4429 година
- Царувањето на мудриот Соломон, 4469 година
- Пророкот Св. Илија е од, 4496 година
- Создавање на МАКЕДОНСКОТО кралство, 4755 година
- Основање на градот Рим од Ромул, 4755 година
- Основање на Персиското царство под Кир, 4958 година
- Устоличување на Филип II МАКЕДОНСКИ, 5148 година
- Смртта на Филип II МАКЕДОНСКИ, 5172 година
- Смртта на Александар III МАКЕДОНСКИ, 5185 година
- Птоломеј I Филаделф со 72 толкувачи, го преведува Стариот завет, 5325 година
- Јулие Цезар и астрономот Созиген го уредуваат календарот, 5464 година
- Раѓањето Христово, 5508 година

Од раѓањето на Христа (ран среден век)

- Основање на папскиот престол од Ап. Петар, 35 година
- Ап.Матеј го пишува Евангелието на еврејски, 41 година
- Ап.Матеј го пишува Евангелието на коине, 43 година
- Смртта на Пресвета Богородица (живее 72 год.), 43 година
- Смртта на Ап. Петар, 61 година
- Смртта на Ап.Павле, 64 година
- Апокалипсата од Јован богослов напишана е во, 91 година
- Смртта на Јован богослов (живее 120 год.), 100 година
- Востановување на крштевање деца (пред тоа се крстувале мажи од 35 а жените од 25 години), 254 година
- Великомач. Св.Георгија и Св.Димитрија биле во, 288 година
- Основање на Цариград , 322 година
- Цариград станува престолнина на Византија, 330 година

Од раѓањето на Христа (среден век)

- Основање на Турското царство во Азија, 545 година
- Пронаоѓањето на котвата на бродовите, 578 година
- Мухамед проповеда ислам, 612 година
- Хеџр, време од кое Турците ги бројат годините, 622 година
- Смртта на Мухамед во Медина, 632 година
- Заведување на христијанството во Кина, 635 година
- Воведување на арапски цифри во Европа, 787 година
- Св.Кирил и Методија го преведуваат Светото писмо на новото СЛОВО , 863 година
- Почеток на турското царство во Европа, 1302 година
 -Пронаоѓањето на пушката,1389 година

Од раѓањето на Христа (нов век)

- Воведување на Грегоријанскиот календар, 1582 година
- Садење на тутун во Европа почнува, 1592 година
- Чајот во Англија се пие од, 1666 година
- Сметањето на годината од јануари почнува од, 1700 година
- Пожар во Цариград, 1/8 од градот пеплосана, 1826 година
- Ослободувањето на Грција, 1829 година
- Србија добива наследно кнежество со дозвола од султанот Мухамед за кнезот Милош Т. Обреновиќ, 1830 година
- Болест колера ја зафаќа Македонија и Балканот, 1831 година

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 8653 пати
Просечна оцена од посетителите
 4,6 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 20 април 2024
Моментно посетители: 48

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Најстариот кадар од македонската Филмска уметност
--------------------------------
 Македонците и воената економија на силите
--------------------------------
 Играорки Јапонки во групата Билјана
--------------------------------
 Раката на „Св. Георгиј Победоносец“– во Македонија
--------------------------------
 Археолошки истражувања и грабеж на Македонија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: