Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8856
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Вселенските црковни собири
Сподели на Facebook

Познатите Вселенски собори на православните помесни цркви се одржуваат во следните години:

- I Вселенски собор – Никеја ------ 325 год. н.е
- II Вселенски собор – Цариград-- 328 год. н.е
- III Вселенски собор – Ефес – ------ 431 год. н.е
- IV Вселенски собор – Халкидон--- 451 год. н.е
- V Вселенски собор – Цариград---- 553 год. н.е
- VI Вселенски собор – Тнул----------- 681 год. н.е
- VII Вселенски собор – Цариград --- 783 год. н.е


Соборите биле свикувани поради:


Константин I Велики го свикува Првиот Вселенски собор и прв го официјализира христијанството

• I Вселенски собор во Никеја 325 год. н.е, свикан е под царот Константин I Велики и на него се раскрстува со аријанското учење. Присуствуваат 318 Епископи, и траел 2 месеци и 12 дена. На овој собор е составен симболот на верата (Верувам во еден бог отец, седржител...)

• II Вселенски собор во Цариград 328 год. н.е, свикан е под царот Теодосија Велики и на него се раскрстува со лажната наука “МАКЕДОНИЈА и Полинарија”. Присуствуваат 150 Епископи што не е ниту половина од претходниот собор а пак што доволно укажува како “македонската наука” е навлезена во христијанството во ова време.

• III Вселенски собор во Ефес 431 год. н.е, свикан е под царот Теодосијан II раскрстува со Несторијанците. Присуствуваат 200 Епископи и токму од овој собор, Богородица се нарекува “Мајка божја”.

• IV Вселенски собор во Халкидон 451 год. н.е, свикан е под царот Марцијан, раскрстува со учењата на Евтихија и Диоскор. Присуствуваат 630 Епископи.

• V Вселенски собор во Цариград 553 год. н.е, свикан е под царот Јустинијан I Велики, раскрстува со Оригиновите повторувачи. Присуствуваат 465 Епископи.

• VI Вселенски собор во Тнул 681 год. н.е, свикан е под царот Константин IV, покрај раскрстувањето со тогашната ерес, во состав на Вселенскиот собор со царот се воведени и два Патријарха – Цариградски и Антиохиски. Покрај нив тројцата на овој собор присуствуваат и 160 Епископи. Потврдена е Христовата човечка природа со нагласување на вистинитоста на неговата човечка воља и дејство.

• VII Вселенски собор во Цариград 783 год. н.е, свикан под царот Константин VI, на кој се раскрстува со иконоборците. Со Патријархот Цариградски Терасие, присуствуваат и 367 Епископи кои воведуваат и служење со 22 Правила.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 10244 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 20 април 2024
Моментно посетители: 46

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Најстариот кадар од македонската Филмска уметност
--------------------------------
 Линкестите – македонско племе на рисови
--------------------------------
 Граница на Христијанството
--------------------------------
 Античката “Теургија” и македонскиот фолклор – едно
--------------------------------
 Цесија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: