Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8856
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди
.: Бугарски фалсификати за Македонскиот народ :.
Уште еден од анкетираните видни интелектуалци на Европа од 20-тите години на XX век, Морис Јункер, познат член на Адвокатската комора на Франција и Апелациониот суд во Париз.
fe

Антон Хампл е роден во 1875 год. во Јаромјас (Чешка).

fe

Максимилијан Брандајс е роден на 03.VII.1894 год. во Виена. По завршувањето на средното училиште заминал во странство каде што останал две години. Потоа се вратил во Виена и работел како трговски службеник.

fe

Роден е во Лион, во 1887 год. Бил Директор на Бирото за Училишни архиви и за педагошки истаржувања и Професор на Институтот Жан Жак Русо.

fe

Сите анкетирани недвосмислено се изјасниле за решавањето на македонското прашање во полза на македонскиот народ, зашто како во моментот е решено со поделбата меѓу сосетките - грабливки, тоа воопшто не е правилно решение.

fe

Весникот “Балканска Федерација” (“La Federation balkanique”) од Виена, во перидот од 1925 до 1929 г, спроведе анкета меѓу најпознатите Европски но и светски академски граѓани - интелектуалци, научници, професори, публицис- ти, политичари во своето време.

fe

Каков "доказ” е Извештајот на “Карнеги балканска комисијата” за негаторите на македонскиот народ?!

fe

Пежоративната смисла на ова име е толку силна што и кај Бугарите не ја загубило подбивната смисла.

fe

Што содржи оваа плоча?

fe

Авторот почнува со моментите на конфликт меѓу сојузниците низ опширна анализа.

fe
First
Prev
Страна 1 од 3
Next
Last

сабота, 20 април 2024
Моментно посетители: 44

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Черкезите, Македонија и нивниот прогон од неа
--------------------------------
 Св. Стефан патријарх Цариградски
--------------------------------
 Македонско писмо кое најдолго патуваше
--------------------------------
 Реонот на Алшар со единствени рестенија
--------------------------------
 Македонците и базите
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: