Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8923
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди > Бугарски фалсификати за Македонскиот народ
Битолската плоча од – Јоан
Сподели на Facebook

Што содржи оваа плоча?

Во 6523 година од создавањето на светот [1015-1016] се обнови оваа тврдина sидана и правена од Јоан [цар] на бугарското (блъгарьскаго) царство и со помош и со молитвите на пресветата владичица наша Богородица и застапувањето на врховните апостоли таа тврдина беше направена за засолниште и за спасување и за животот на Бугарите (Блъгаромь). Започната беше тврдината Битола во месец октомври во 20 ден, а се заврши во месец ... во крај. Тој цар беше Бугарин (Блъгарїнь) по род внук на благоверните Никола и Рипсимија, син на Арон, кој е брат на самодржавниот цар Самуил и кои двајца ја победија во Штипон грчката војска на цар Василиј каде беше земено злато ... а овој в ... цар е победен од цар Василиј во 6522 година од создавањето на светот во Клуч и почина во крајот на летото.

1. Сомневањата колку оваа плоча е автентична, произлегуваат од фактот дека написите на камен, како извор, не само што во науката се сметаат за помалку измислени, туку и даваат можност за - ФАЛСИФИКУВАЊЕ НА ИСТОРИЈАТА.

- Без оглед на датумот врежан во текстот, тешко е денес и со современи научни методи, точно да се утврди кога е врежан текстот, особено ако се работи за огромни временски периоди. Затоа Бугарите милуваат да се користат со “пронајдени” плочи. И ако за Солунската плоча под налетот на временските гравирани грешки, признаа како ја подметнувале (Божидар Димитров), за Битолската има друг момент.
За да бидат - ПОУБЕДЛИВИ, дека предците на денешните Македонци уште пред 1000 год. биле Бугари, во познат манир Блгарските историчари - НАПРАВИЈА - НЕДОЗВОЛИВИ ФАЛСИФИКАТИ!!!

2. Фалсисфикати - Плочата во која се говори дека Јован Владислав ја изградил Битолската тврдина за - "убежиште и спасение на Бугарите",  МУ ЈА ПРИПИШАА - ЛИЧНО НЕМУ(?!), со цел преку неа (и него) - НЕПОБИТНО да докажат дека Македонците не можат да се сметаат за - Македонци ,туку за - Бугари!!!?
(за каков - наводно се сметал - Јоан - ЛИЧНО). И сега..

а) Точно е дека тврдината во 1015 г. е ѕидана од Јован Владислав - НО НЕ Е ТОЧНО ДЕКА ПЛОЧАТА - ЛИЧНО ЈА ПОСТАВИЛ ЈОВАН ВЛАДИСЛАВ, па врз основ на зборовите - "самодржец бугарски" и " бугарин по род", - ДА СЕ ТВРДИ ДЕКА САМИОТ ВЛАДИСЛАВ СЕ ДЕКЛАРИРАЛ СЕБЕ СИ ЗА - " Б`ЛГАРИН" a жителите на областа ги нарекол - "Бугари".

б) ФАКТОТ дека името Јован Владислав ,како човек што ја - "ѕидал и правел" Битолската тврдина, овде - СЕ СПОМЕНУВА КАКО ПОКАЗНА ЗАМЕНКА ВО - ТРЕТО ЛИЦЕ, со децидна одреденост и во преводот на текстот - ТОЈ. Ова значи...

- ДЕКА - ТОЈ (Јоан) , А НЕ ЛИЧНО - ЈАС (Јоан) и се - ВО МИНАТО ВРЕМЕ – “БЕШЕ” (тој цар БЕШЕ Бугарин по род, БЕШЕ направена, започната БЕШЕ, се обнови ...).Ова уште повеќе кога некој владетел подигал спомен или плоча тоа го прави - ВО ПРВО ЛИЦЕ ЕДНИНА
.
Примери:

- Кај чичко му - Самоил со плочата од 993 г.во спомен на родителите и братот Давид стои..."Јас, Самоил, раб божји, полагам памет...и.т.н.

- Кај Иван Асен II на Трновскиот натпис од 1230 г. стои ..."Јас, Иван Асен, ја подигам оваа црква...“ и.т.н

- Кај дуксот Врана и плочата на тврдината кај с. Крчево (Серско),стои ..."Јас, Врана, Великиот дукс, ја подигам тврдината Кранцова...“ и.т.н.

ФАКТ – 1 ЈАСНО е дека иако Јован Владислав ,ја ѕидал тврдината - ПЛОЧАТА НЕ Е ПОСТАВЕНА ОД НЕГО, - ТУКУ ОД НЕКОЈ ДРУГ, А ПО СМРТТА НА ВЛАДИСЛАВ, што и се потврдува од текстот со зачестениот збор – “БЕШЕ”.

ФАКТ – 2 Тврдината е ѕидана подоцна, кога Македонија веќе е во темата – “Вулгарија” па аналогно на тоа именување ,вклучувајќи ја и употребата на царската наследна титуларија, не само Јован но и жителите од Битолско се прикажани како – “Бугари”.

ФАКТ – 3 Предходните факти се во НАЈДОБРАТА варијанта за Бугарите - плочата од Јоан да е “автентична“, но бројните грешки, ја демантираат. Имено се заборавило на тоа дека во XI век, некои од термините кои се на плочата, ЕДНОСТАВНО – НЕ ПОСТОЕЛЕ, (или барем не во таа форма) но се МНОГУ ПОДОЦНА појавени на историската сцена. Термините – “САМОДРЖЕЦ бугарски“, “ГРЧКА ВОЈСКА“ и честиот етнички нагласок “Бугарски“, нешта кои во овој период од средниот век ги немало на плочите, особено во оваа форма.
Имено само на оваа плоча така ПРЕНАГЛАСЕНО се наводните етнички епитети. Пример – “Јоан [цар] на бугарското (блъгарьскаго) царство”, “за спасување и за животот на Бугарите (Блъгаромь)”. “Тој цар беше Бугарин (Блъгарїнь) по род”. 

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 6244 пати
Просечна оцена од посетителите
 3,4 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

понеделник, 20 мај 2024
Моментно посетители: 28

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Преп. Теофил Мироточив
--------------------------------
 Македонското име одбрането и со ихитофауната
--------------------------------
 Наметки од антиката и Византија - истоимени
--------------------------------
 Римската легија и фалангата
--------------------------------
 На една минута Македонија во 50 Библии
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: