Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8923
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди > Бугарски фалсификати за Македонскиот народ
Што кажаа 157-те учени од светот за Македонците
Сподели на Facebook

Сите анкетирани недвосмислено се изјасниле за решавањето на македонското прашање во полза на македонскиот народ, зашто како во моментот е решено со поделбата меѓу сосетките - грабливки, тоа воопшто не е правилно решение.

Меѓу оние кои прифатиле и се одзвале се најзвучните имиња на светската наука и политика од Алберт Ајнштајн до Шарл Бодуен, со политичка ориентација од социјалисти и синдикалисти до монархисти и врвни капиталисти, од војници до публицисти и новинари.


Од биографијата и одговорот на Ајнштајн по прашањата на анкетата во весникот Балканска федерација


Но кои се тие во тоа време и што рекоа за македонскиот народ. Ова е многу важно за да се види вистината но и да се видат бугарските, грчките, српските и други негаторства за македонскиот народ.

Бугарската и грчката пропаганда на пример отворено крештат: “Дајте барем еден доказ за македонски народ пред 1944 год.” И посочуваат дека Тито и Сталин наводно го создале македонскиот народ?!

Но што ќе речат за овие 157 најзначајни луѓе од тоа време на светот кои од 1925 – 1929 год. зборуваат за – МАКЕДОНСКИ НАРОД и црнилата кои му ги нанесоа тогаш токму оние кои и денес го негираат. И КАДЕ се Тито и Сталин во тоа време и што двајцава имаа воопшто со еден Емануел Дивијард на пример или Максимилијан Брандес?!

Ако не чуле сигурно го виделе и постојано го гледаат Огист Фарел кој не е било кој. Денес го гледаат на една од најнезависните и највредни книжни пари – на Швајцарскиот Франк, неговото речено за македонскиот народ и неговите ништачи е кристално јасно, нека го читаат и нека го бараат Тито и Сталин!


Огист фарел кој се одзва на анкетата од весникот денес и на швајцарските пари


А ги има и членови на позната некогашна Карнегиева комисија како Др. Јозеф Редлих и особено интересниот Х. Н. Браилсфорд кој многу е интересно што кажува по15-тина години од неговото членување во комисијата. Уште поинтересен е што кажува кога доѓа во слободна Македонија по II Светска војна но затоа, потоа.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 6265 пати
Просечна оцена од посетителите
 4,2 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

понеделник, 20 мај 2024
Моментно посетители: 41

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Софија, подигната и обновена од цар Македонец
--------------------------------
 Апокрифи – скриени списи
--------------------------------
 Анексија
--------------------------------
 Дахија највисок јаничарски чин
--------------------------------
 Македонскиот крал-бебе на бојното поле
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: