Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8856
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија
.: Дали знаете дека? :.

Римската империја, е најголем и највешт градител на комуникациски јазли,патишта, мостови, попатни пунктови и крепости.

fe

Во селото Рајчица – Дебарско, се наоѓа дел од моштите на големиот чудотворец “Св. Георгиј Победоносец”, светец од IV век.

fe

(Манастир “ Св. Богородица Пречиста “ близу Кичево)

fe

Во темелите на манастирот “Св. Богородица Пречиста” ( Кичевско ) има дел од крстот на кој е распнат Исус Христос. Во внатрешноста на црквата пак има извор со лековита вода од која спасение наоѓале многу паталци од разни болести и проблеми

fe

Редок минерал наречен МАКЕДОНИТ, наречен по името на нашата земја Македонија.

fe

Нестор беше Македонец од Солун – Македонија. Уште како момче ги виде страдањата на Св.Димитриј и од него научи за Христос.

fe

Васа беше жена на идолски жрец, но без да знае тој таа тајно беше и Христијанка.

fe

Моштите на Великомаченицата Света Марина се наоѓаат во Манастирот “Св. Марина“ во областа Мала Преспа, токму меѓу Македонците и среде македонските села во Албанија. Таму сеуште се случуваат чуда над нејзините мошти.

fe

Св. Прохор живееше во XI век во Македонија.

fe
 
First
Prev
Страна 18 од 18
Next
Last

сабота, 20 април 2024
Моментно посетители: 55

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Крај на влијанието од Рим врз Цариград
--------------------------------
 Обуката на македонската фаланга
--------------------------------
 Дахија највисок јаничарски чин
--------------------------------
 Македонското вилино ракче, единствено во светот
--------------------------------
 Држава, етимолошко поимање
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: