Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8856
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Моштите на Св.Марина
Сподели на Facebook

Моштите на Великомаченицата Света Марина се наоѓаат во Манастирот “Св. Марина“ во областа Мала Преспа, токму меѓу Македонците и среде македонските села во Албанија. Таму сеуште се случуваат чуда над нејзините мошти.

Св.Марина е родена во Антиохија Писидиска а со верата Христова се запознава уште на 12 години по што е презрена дури и од нејзините родители кои биле незнабожци. Кога стана мома, царскиот намесник на Антиохија пленет од нејзината убавина ја посака за жена а кога таа одби и уште тој дозна дека е Христијанка, ја изведе пред суд. И се судеше заради Христијанството во кое беше се утврдила а тоа значеше страшни маки на кои е подложена непрестано цели два дена. Најпосле беше и обезглавена, но Св.Марина не се откажа од верата кон Христа а нејзините свети мошти подоцна беа пренесени во Македонија, во Мала Преспа која денес е во делот подпадната под Албанија по поделбата во 1913 год.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 8614 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 20 април 2024
Моментно посетители: 49

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Македонското вилино ракче, единствено во светот
--------------------------------
 Најкрволочното куче од антиката и Македонците
--------------------------------
 Јасриб – е првичното име на Медина
--------------------------------
 Св. ап. Тимотеј
--------------------------------
 Св. новомчци Триандафил и Спасо
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: