Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 9020
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Св. Маченик Нестор
Сподели на Facebook

Нестор беше Македонец од Солун – Македонија. Уште како момче ги виде страдањата на Св.Димитриј и од него научи за Христос.

Во тоа време во Солун имаше некој гладијатор Лиј, миленик на царот Максимилијан, кој секој ден повикуваше некого на мегдан и откога ќе го победеше во борење, го прободуваше на копја. Не можејќи да го гледа тоа повеќе Нестор го предизвика Лиј и откога јавно го повика на помош Богот на Димитриј, го победи Лија. Уште и Лиј заврши на истите копја на кои секојдневно прободуваше толку многу други луѓе. Царот з аова толку многу се налути што нареди на Нестор да му се отсече главата, а Димитриј да го избодатс о копја. Св. Нестор пострада, заедно со Св. Димитриј, во 306 година.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 7684 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 13 јули 2024
Моментно посетители: 19

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Најраните почетоци на кино културата во Македонија
--------------------------------
 Абодрити, словенско племе во Дакија
--------------------------------
 Царот на Јапноија во 1976 г. ја посети Македонија
--------------------------------
 Св. новомчци Триандафил и Спасо
--------------------------------
 ”Алкалоид” прва фабрика на Балканот за опиум
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: