Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 9020
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Федерација-од Јустинијановите “федерати” (Варвари)
Сподели на Facebook

За време на Јустинијан I (527-565) византиската војска прави неколку реорганизации и зајакнувања. Во рамките на тоа, посебно се зајакнува коњицата која е составена од тешка и лесна коњица слично како и кај Александар Македонски.

Но кај Јустинијан тешката коњица е образуана од “федерати” (fedrati, foederati) – всушност од разни варварски единици и од најразличен етнички состав но под заедничка команда.

Токму како и кај подоцнежните федерации во каква и ние Македонците живеевме (СФРЈ), најразлични и бројни народи под заедничка команда (управа).

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 7730 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

недела, 14 јули 2024
Моментно посетители: 42

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Дијадоси – наследници на Александар Македонски
--------------------------------
 Римската легија и фалангата
--------------------------------
 Св. Григориј Богослов архиеп. Цариградски
--------------------------------
 Годината на стаорите кои одонесоа милиони во смрт
--------------------------------
 Преп. Филотеј
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: