Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8856
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Верски пропаганди
.: Католичка пропаганда :.

Увидувајќи дека и покрај сиот труд и средства, резултатите со Пропагандата во Македонија и среде македонскиот народ и се минорни и дека тешко оди откажувањето од Православието, Конгрегацијата тргнала со друг заобиколен план до сега многу поголемата цел.

fe

И покрај сите мерки и средства, Унијатсвото може да се каже дека дека доживува вистински пораз во Македонија.

fe

Мислејќи дека токму сега се поволни условите за прозелитска агитација во Македонија по Илинденскот востание, КОНГРЕГАЦИЈАТА ЗА ПРОПАГАНДА НА ВЕРАТА во Рим, врши прераспоред на својот   пропаганден  апарат во Македонија.

fe

Ова пружање помош се разбира дека имало свој ефект во сета таа несреќа која го снашла македонскиот народ, кој позитивно гледал на оној кој му се “нашол во зол час”.

fe

Но кога Солунските атентати се завршени а атентаторите најголем број ликвидирани и започнале крвавите репресии врз Македонците, мисионерите пак се јавиле.

fe

Овие мисионерски пропаганди однадвор во полујавна спрега со своите влади, будно ја следеле ситуацијата во Македонија, известувајќи и координирајќи се едни со други.

fe

Католичка пропаганда (Унијатсво)

fe
 

сабота, 20 април 2024
Моментно посетители: 52

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Дезертерство (не)познаница за Македонците
--------------------------------
 Свештмч. Мокиј
--------------------------------
 Најпознатото Асеманово евангелие од Македонија
--------------------------------
 Крај на влијанието од Рим врз Цариград
--------------------------------
 Што е фалангата?
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: