Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8923
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди > Српска пропаганда во Македонија
Српска преписка XX
Сподели на Facebook

 Михајло Цветковиќ, свештеник од Кратово – на Др. Владан Ѓорѓевиќ, Министер за просвета и црквени работи во Белград.

Во Кратово во Ст. Србија (з.н -?!) имаме стара српска црква храмот “ Св. Јован усекновење “. 

Оваа црква е оскудна со книги и останати потреби, без кои не може да се врши служба, а истите не можеме од никаде да ги набавеме, заради тоа што сме сосем сиромашни, а и црквата е исто така сосем сиромашна, затоа јас се обраќам до Господинот Министер како Српски Министер, и учтиво го молам за наредба, да преку скопскиот консул прати за споменатата црква и тоа: 2 осмогласници, 1 литургија, 3 кадилници, 1 пендикостар, 3 филони, 4 патракили и 1 часловец.
Понизен
Свештеник` Михаи`ло
т.е. Свештеник Михајло
Т. Цветковиќ од Кратово
16. јули 1888 г.
Белград


(Извори – Архив Србије, МИД ППО ф. II, 109/1888; Др. Јован Хаџи Васиљевиќ “ Просветни и политички прилики во јужните српски области во XIX век”; “Граѓа за историјата на македонскиот народ од Архивот на Србија, том IV, книга III [1888-1889], Белград 1987 год, стр.177-178)

Од писмото се наметнуваат следните факти:

1. Крајната сиромаштија на црквите по Македонија во услови и на тешко ропство, тера во молби по најоснови средства за верските обреди. Затоа и свештеникот од Кратово обраќајќи се до Србија, го сместува храмот во “Ст. Србија” (кога се обраќаат до Русија се повикуваат на “Словенството” а до Бугарија на соодветна блискост пак со неа)

2. Барањето, помошта да се реализира преку скопскиот конзулат, укажува дека во Македонија се запознаени оти од истиот можат да добијат помош, но укажува и дека конзулатите се главните пропагандни центри, кои вешто ја користат тешката и ропска положба на македонскиот народ.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4861 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

понеделник, 20 мај 2024
Моментно посетители: 28

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Најславниот антички пат врви низ Македонија
--------------------------------
 Златото на Индија кај Александар
--------------------------------
 Преп. Теофан
--------------------------------
 Македонците и чамците
--------------------------------
 Римската легија и фалангата
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: