Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8856
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди
.: Бугарската пропаганда во Македонија :.
Повеќе, сокривање траги на злостор одошто обид за бугарско придржување кон правото и обичаите на војната и за да не увери целосно во бугарската “невиност” Карнеги-известувачот дава некоја наредба до бугарска единица.
fe
Во Глава V (“Војната и меѓународното право“) од Извештајот на Карнегиевата балканска комисија, пристрасниот известувач за се ги товари Грците и Србите, а Бугарите ги штити!
fe
Сведочење на Командантот Ибер Кардал, Р.Н (од вес. “Nation”, од 23 август 1913 год., пренесено и во Извештајот од Карнеги – Додаток Б , под “Аферата во Доксато” бр. 14).
fe
Едуар Дифур е роден во 1872 год. во Женева каде што го стекнал и целокупното свое образование. Помеѓу 1895 год и 1912 год. Дифур постојано патува на релација Европа - Америка по разни места низ кои престојува.
fe
Џ.М.Кенворти е роден во 1886 год. и е значајна личност на британското општество во првата половина на XX век. Тој најпрви се истакнува во британската воена хиерархија а потоа и во политичкиот живот на Британија.
fe
Саркис Канојан е роден во Тифлис, Ерменија во 1877 год. Средно училиште завршил во родниот град, а универзитет во Петроград.
fe
Херварт Валден е роден во Берлин, на 16 септември 1878 год.
fe
Петар Коган е роден во провинцијата Вилна, во 1878 год. Студирал филологија на Московскиот универзитет а се стекнува и со понатамошни наобразби и искуства.
fe
Жорж Димулен е роден на 25 ноември 1877 год. во Ардран-Кале, во сиромашно семејство па младешките години ги поминува во напорна работа.
fe
Хенри Вуд Невинсон е роден во Лестер. Студирал на Оксфордскиот Универзитет.
fe
First
Prev
Страна 1 од 4
Next
Last

сабота, 20 април 2024
Моментно посетители: 43

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. вел. мч. Анастасија Узорешителница и др со неа
--------------------------------
 Св. Маченик Нестор
--------------------------------
 Првото нуркачко ѕвоно на светот од Македонците
--------------------------------
 Св. новомчци Триандафил и Спасо
--------------------------------
 Македонците и воената економија на силите
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: