Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 9020
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди > Бугарската пропаганда во Македонија
Пробугарска причинска анализа за војната од 1913
Сподели на Facebook
Во Глава V (“Војната и меѓународното право“) од Извештајот на Карнегиевата балканска комисија, пристрасниот известувач за се ги товари Грците и Србите, а Бугарите ги штити!

Балканскиот сојуз и Турција 1912 година пред војните за подлеба на Македонија

Иако, токму Бугарите и Србите прават таен договор за поделба на Македонија, известувачот исклучиво Србија ја обвинува за неговото кршење! (договорот меѓу Бугарија и Србија од 29.II./13.III.1913)

• Испаѓа дека не е битно што и двете земји прават договор за војна врз туѓа земја и народ (Македонија и македонскиот), но е побитно која од двете страни прекршила ваков договор.

• А каков е овој договор? Всушност, тој е против меѓународното право и обичаите на војната за кои патем сака да расправа известувачот. Две држави договараат војна за територии на трета (во случајов Турција). А договорот е полн и со тајни анекси.

По ова тој ќе заклучи:

“Вистина е дека не можело да биде изненадување, бидејќи Србите и Грците ја гледале војната како незибежна од самиот почеток. Тие всушност, биле во многу подобра состојба на подготовки, од воена гледна точка, одошто Бугарите.“

(стр.249 од македонскиот превод од Извештајот на Карнегиевата балканска комисија, 2000 год.)


Германска карта со линиите на разграничување помеѓу балканските државички од 1913 година

• Карнегиевиот известувач, Бугарите не само што ги прави правно изиграни но и воено, иако тие со секоја од двете земји потпишуваат договор како да зграбат свој дел од македонската земја. Ова е како да бранете еден од тројца арамии, оти останал со помал плен заради непридржувањето кон “чесниот” арамиски збор на другите двајца?!

• Во толку алч и лакомислие по туѓи добра, некој извисува, но никој па и известувачот, и не помислуваат за страдањата и гибелот на македонскиот народ, не, тие мислат кој кого насамарил?!

• Кога ги анализира придржувањата кон Женевската Конвенција при судирите во Македонија, известувачот пак само Бугарија ја прави најдоследна. Само во нејзината војска иако ограничено на офицерите за обука им се предавала Женевската Конвенција а за грчката и српската не му било познато?!

Врв на бранењето на Бугарите виза ви Грците и Србите е и следниот заклучок:

“Само во Бугарија Комисијата можеше, по повеќе обиди и преку приватен извор, да дојде до документи кои покажуваат дека во текот на последната војна се правеле барем некакви обиди од старешините на одделни воени корпуси да престанат злосторствата спротивни на правото и обичаите на војната”

(стр.251 од македонскиот превод од Извештајот на Карнегиевата балканска комисија, 2000 год.)

• Известувачот не ги негира злосторствата на Бугарите врз Македонците но ги замаглува со она дека Бугарите низ документи “правеле барем некои обиди од старешините на одделни корпуси да престанат злосторствата...“!?

• И пак нормално “непристрасниот” известувач (кој се претставува како Комисија) само до Бугарија добива расположиви документи а не и од Србија и Грција и тоа по некој “прватен извор”! И да е од Павел Милјуков, многу е.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 9067 пати
Просечна оцена од посетителите
 1,57 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

недела, 14 јули 2024
Моментно посетители: 108

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Македонци – прогласени за херои на Нирнберг
--------------------------------
 Дијадоси – наследници на Александар Македонски
--------------------------------
 Наметки од антиката и Византија - истоимени
--------------------------------
 Св. Андреј Јуродив
--------------------------------
 Св. мч. Александар
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: