Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8923
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди > САД и Македонија
За Македонците емигранти
Сподели на Facebook

Христов дава и патешествија на Македонци со вродена интелигенција:

“Имаше еден човек што работел 17 години во дијаматските рудници во Трансвал, Јужна Африка и кој зборуваше англиски малку поинаку одошто зборуваа “спортовите“. Ми се чинеше неверојатно, еден МАКЕДОНЕЦ да бил на место викано Трансвал, Јужна Африка. Паскал го крсти овој човек “ филолог “ поради неговата презафатеност со зборовите. Овој човек носеше една огромна книга со себе, колкава што не сум видел никогаш, и тој ќе седнеше на маста и ќе ја изучуваше книгава со часови.

Филологот никогаш не пушеше ниту пиеше, и повеќето живееше од леб и кисело млеко, што го правеше еден БУГАРИН во дуќанчето еден блок подолу од нашата улица. Велеа дека тој го спроведува овој режим не толку за економисување колку поради некаква стомачна болест од која стрдал.
Тој знаеше да објасни како настанал некој збор и да проследи неговите знаења низ векови, како што би можел да ја проследиш историјата на некој човек, или историјата на некој народ. Тој можеше да каже дали е некој збор “неупотреблив“ или “архаичен“ или “модерен“ и дали може да се употреби во секидневен говор или само во поезија.“

- Христов и самиот емигрант од втората деценија на XX век, ја дава - етничката разноликост одразена и со улиците кои се според националноста. Така филологот е – Македонец а фурнаџијата од друга улица е – Бугарин.

- Филологот со постојаните читања е своевиден етимолог. Авторот вели:
“Ако ти кажам дека зборот каприциозен произлегува од –“капра” , што е италијански збор за она непостојано, четириножно роговито и брадесто животно познато како коза, тогаш каприциозен индивид ќе биде индивид сличен на коза, што ќе рече, еден непостојан и недоречив индивид кој скока од еден предмет на друг без резон или логика, исто како и козата, што брсти една грмушка, после трча кај другата макар што грмушката што ја брстела уште има на себе необрстени лисја ...
Сега што се однесува до дипломатијата. Таа произлегува од грчкиот збор и првиот слог, -“дипло”, значи двојно, додека последниот “мати”, значи очи. Значи сега, дипломат е човек со две рала очи...Обичните луѓе, со едно рало очи, ја гледаат само згорната, додека дипломатот ги гледа двете страни истовремено, уште пред да се открие здолната“.

- Преговарачката интелигенција бара надмудрување со компаниите за исплата на оштети по разни основи за што пак се наоѓал по некој Македонец. Грижливо се подготвувале и уредувале, што ги прави горди и др.Македонци оти имаат умен и впечатлив човек подготвен да се надмудрува со било кој Американец. Таков лик е Паскал – газдата на локалот, што го опишува вака:
“Следниот ден јас тргнав по Бродвеј со сезнајниот сопственик на “Балкан”.Тој беше облечен како некој агент на бродските компании, или можеби како некој банкар. Илјада години да му се пулиш, пак не ќе го познаеш дека е МАКЕДОНЕЦ . Носеше двореден син костум, со по четири копчиња на секој ред. Додека одевме по Бродвеј кон Маркет улица, срцето ми беше исполнето со почит спрема Паскала. Имаше нешто во него, во тоа како неговите чевли газеа по плочникот, во тоа како му стоеше бомбето на големата умна глава, обноската, - сето тоа зборуваше дека можеш да бидеш роден во МАКЕДОНИЈА, Португалија или Романија, а сепак да бидеш сосем како дома во Америка“

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4623 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

понеделник, 20 мај 2024
Моментно посетители: 34

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Докажувањето на младите Македонци од антиката
--------------------------------
 Александриската библиотека
--------------------------------
 Св. мчка Тесалоникија со Авкт и Таврион
--------------------------------
 Во Јапонскиот парламент – “Лига за Македонија”
--------------------------------
 Македонците и ножот
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: