Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8856
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди
.: Русија и пропагандите во Македонија :.

Кога последната Руско -Турска војна се заврши со победа на Русија во 1877-78 г., се склучи прелиминарниот Санстефански мировен договор. Како алчни победители Русите диктираа свои услови над победениот според логиката на “најсправедливиот“ закон – закон на посилниот.

fe

Интересно е дека во сите планови за поделба на Отоманската империја од страна на Русија, а пред Сан Стефано, кои им ги предлага на др. Големи сили, ВО НИТУ ЕДЕН МАКЕДОНИЈА НЕ Е СТАВАНА КАКО ДЕЛ ОД ЕВЕНТУАЛНА БУГАРИЈА!

fe

Рускиот интерес за Македонија може да се подели на три периоди:

fe

Во однос македонскиот народ, Амфитеатров е првично со бугарофилска логика добиена од дотогашните пишувања на други автори.

fe

Александар Валентинович Амфитеатров роден во Калуга 1862 год., умира во емигранство - Левант Италија 1938 год.

fe

Неделникот “Весник и библиотека за самообразование” издавачка куќа (компанија) “Брокхауз - Ефрон”.

fe

Впечатоците на Ритих при патувањето низ Солун.

fe

Веднаш по ова посета на српското училиште, Ритих продолжува со бугарската црква и пропаганда:

fe

Српските пропагандисти кога се фаќале за српски “факти”, нив го наоѓале во натписите на фреските и црковните книги , т.е старословенскиот си го читаат за – српски. За сето ова Ритих вели:

fe

Ритих води еден интерес разговор со “бугарскиот “ свештеник, всушност месен селанец - земјоделец на околу 35 – годишна возраст

fe
First
Prev
Страна 1 од 5
Next
Last

сабота, 20 април 2024
Моментно посетители: 55

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Преп. Теофил исповедник
--------------------------------
 Абодрити, словенско племе во Дакија
--------------------------------
 Златото на Персија кај Александар
--------------------------------
 Грижата и дарежливоста на Александар
--------------------------------
 Моштите на Св.Марина
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: