Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8923
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Етнологија > Македонска кујна > Десерти
Сутлијаш
Сподели на Facebook
Сутлијаш, десерт
Потребни состојки:

500 мл. млеко
500 мл. вода
150 мл. масло за јадење
300 гр. шеќер
250 гр. ориз
1 кесичка ванилин шеќер


Млекото, водата, маслото за јадење и шеќерот се ставаат во тенџере на оган да зовријат. Откако ќе зоврие, се додаваат 250 гр. ориз и се вари на тивок оган додека да се свари оризот. Се трга од огнот, се става кесичката ванилин шеќер, се меша и потоа се сервира во стаклени чинии, а одозгора се става цимет.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 7780 пати
Просечна оцена од посетителите
 4,05 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

понеделник, 20 мај 2024
Моментно посетители: 32

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Дијадоси – наследници на Александар Македонски
--------------------------------
 Крај на влијанието од Рим врз Цариград
--------------------------------
 Највредната препродадена збирка од Македонија
--------------------------------
 Македонците и воената економија на силите
--------------------------------
 Двобојот и Македонците
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: