Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8923
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Етнологија > Македонска кујна > Десерти
Торта со јаболка
Сподели на Facebook
Торта со јаболка, десерт
Потребни состојки:

5 јајца
500 гр. шеќер
500 гр. јаболки
100 мл. млеко
250 мл. масло за јадење
1 кесичка прашок за печење
1 кесичка ванилин шеќер
500 гр. брашно
1 лимон


Јаболките се лупат, се чистат од семките и се рендаат. Врз нив се става 100 гр. шеќер, 1 кесичка ванилин шеќер и сок од еден лимон. Јајцата и останатиот шеќерот се матат како за торта. Се додаваат млекото, маслото за јадење и брашното помешано со една кесичка прашок за печење. На крај се додаваат ренданите јаболка и се меша со дрвена лажица. Плехот за печење го намрсуваме, ставаме брашно и протресуваме за да се разреди брашното, а потоа го истураме тестото. Тортата ја печиме околу 30 минути на температура од 180оС. Пред да биде готова врз неа ставаме малку шеќер и пак ја допечуваме.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5242 пати
Просечна оцена од посетителите
 4,33 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

понеделник, 20 мај 2024
Моментно посетители: 32

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Анексија
--------------------------------
 Држава, етимолошко поимање
--------------------------------
 Според сметањето на православната црква
--------------------------------
 Филип и Александар, најчести имиња во Македонија
--------------------------------
 Најславниот антички пат врви низ Македонија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: