Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8923
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Етнологија > Македонска кујна > Тестенини
Полнети гибаници со сирење
Сподели на Facebook
Полнети гибаници со сирење, тестенини
Потребни состојки:

500 гр. брашно
½ коцка квасец
300 гр. сирење
4 јајца
3 варени моркови
100 гр. маргарин
сусам
Сол


½ коцка квасец ја раствораме во топла вода, додаваме малку брашно, малку шеќер и оставаме да се надигне, а потоа со брашното замесуваме тесто како за леб и го оставаме да стаса. Во меѓувреме го подготвуваме филот. Јајцата (од едното јајце ја делиме жолчката од белката, при што жолчката ја тргаме настрана) ги кршиме во подлабок сад, потоа ги додаваме сирењето и морковот кои претходно се рендани, посолуваме и ги мешаме со вилушка. Потоа, повторно тестото го размесуваме и формираме топчиња. Топчињата малку ги расукуваме со сукалка, ставаме од филот и ги поклопуваме, а краевите ги притискаме со вилушка за да не излезе филот. Полнетите гибаници ги редиме во подмачкан плех, гибаниците ги премачкуваме со жолчката што претходно ја одвоивме, нарасуваме со сусам и ставаме парчиња маргарин. Гибаниците ги печиме во рерна на 180оС околу 20 минути.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 3700 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

понеделник, 20 мај 2024
Моментно посетители: 39

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Децимирање – казна десеткување заради малодушност
--------------------------------
 Св. Ап. Сила, Силуан, Крискент, Епенет и Андроник
--------------------------------
 Грижата и дарежливоста на Александар
--------------------------------
 Првата црква во Европа е во Македонија
--------------------------------
 Македонија прва по ранохристијански локалитети
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: