Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8923
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Етнологија > Македонска кујна > Тестенини
Тостерки
Сподели на Facebook
Тостерки, тестенини
Потребни состојки:

5 јајца
400 гр. шеќер
300 гр. млеко
300 гр. масло за јадење
800 гр. брашно
1 кесичка прашок за печење
2 кесички ванилин шеќер


Во подлабок сад се матат со миксер јајцата и шеќерот додека не се растопи, потоа се додаваат млекото, маслото за јадење, брашното и кесичките ванилин шеќер и прашокот за печење. Продолжуваме да матиме со миксер додека состојките не се изедначат. Од смесата црпиме со лажиче и ставаме на загреан тостер, поклопуваме со горниот дел од тостерот и оставаме тостеркитењ да се печат 1-2 минути. Откако малку ќе заруменат, ги вадиме од тостерот и постапката ја повторуваме со останатото тесто.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5945 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

понеделник, 20 мај 2024
Моментно посетители: 27

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Кучињата од антиката во служба на Македонците
--------------------------------
 Абодрити, словенско племе во Дакија
--------------------------------
 Македонците први за воен род – коњица
--------------------------------
 Најквалитетниот опиум на светот – македонскиот
--------------------------------
 Св. мчци: Македониј, Татијан и Теодул
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: