Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8923
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Етнологија > Македонска кујна > Главно јадење
Посна манџа
Сподели на Facebook
Посна манџа, главно јадење
Потребни состојки:

4 компири
4 моркови
2 домати или домати во шише
2 главици кромид
3 чешлиња лук
200 гр. ориз
Магдонос
Масло за јадење
Сол
Црн и црвен пипер


Во тенџере на оган ставаме да се пржи ситно сечкан кромид, па морковот го лупиме го сечкаме на кругови и го додаваме во тенџерето. Компирите ги лупиме, ги сечиме на покрупни парчиња и ги додаваме во тенџерето, промешуваме, ставаме сол, црн и црвен пипер и пак мешаме. Во тенџерето ги додаваме и ситно сечканите домати (или доматен сос), налеваме уште 500 мл. жешка вода и го оставаме да се вари 15 минути. Потоа го додаваме оризот и ситно исечканиот лук. Манцата се вари уште околу 30 минути и повремено промешуваме.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 8722 пати
Просечна оцена од посетителите
 4 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

понеделник, 20 мај 2024
Моментно посетители: 32

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Линкестите – македонско племе на рисови
--------------------------------
 Киклопскиот ѕид во Македонија меѓу најстарите
--------------------------------
 Стахиј, Амплиј, Урван, Наркис, Апелиј и Аристовул
--------------------------------
 Македонија и најбезумната крстоносна војна
--------------------------------
 Најквалитетниот опиум на светот – македонскиот
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: