Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8856
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Религија > Ислам
.: Доаѓањето на Исламот во Македонија :.
На македонско тло и во периодот од XV до XIX век статусот на Македонците и останата немуслиманкса раја, обесправена и потчинета, не се менува.
fe
Турските феудалци кои не познавале многу ајети на Коранот со егоистичните постапки (за лична корист) и кај турскиот народ создале омраза кон науката и современите искуства.
fe
Иако турските историчари тврдат дека турското владеење врз покорените христијански народи меѓу кои и македонскиот, донело “благопријатност и развој”, тоа се разбира го демантира целата историја под оваа империја.
fe
Македонскиот народ се нашол на боиштето меѓу христијанска Европа и исламска Турција.
fe

сабота, 20 април 2024
Моментно посетители: 54

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Кралските круни потекнуваат од Македонија
--------------------------------
 Воената секира и Македонците
--------------------------------
 Агрономијата во Македонија од почетокот на XX век
--------------------------------
 Св. мччка Васса со деца: Теогниј, Агапиј и Пист
--------------------------------
 Сигнализацијата со оган од антиката
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: