Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8923
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Антика > Македонски градови и области
АСТИБО
Сподели на Facebook

Утврдувањето на локација на римскиот град Астибо, долго време ја поттикнува љубопитноста на голем број истражувачи.

Во историјата, ова име првпат е споменато од страна на античкиот историограф Полиен, во III век п.н.е., кој го поврзува името со реката во која се крунисувале пајонските цареви. Се претпоставува дека таа река е денешна Брегалница. Кон крајот на IV век, под името Астибо е означена римска населба од големо значење, што во Појтингеровата карта се споменува како втора станица на патот Стоби-Пауталија.
Постојат различни теории за точното место каде се наоѓала оваа населба: И. Венедиков ја лоцира под ридот Ежово, во близина на селото Чардаклија; Ф. Папазоглу во самиот град Штип; Блага Алексова го наведува локалитетот Кале во селото Крупиште, а В. Санев ја нуди теоријата дека Астибо лежел во денешното штипско маало Стар Конак, на источното подножје на ридот Исар, на која се надоврзува и З. Белдедовски кој на таа локација открива низа археолошки наоди: водоводна инсталација, рударски копови, некропола, работилница за мермер, истовремено проширувајќи го нејзиното протегање и во Тузлија и Горно маало.
Во збирките на Археолошкиот музеј на Македонија, Заводот и музеј во Штип, како и Народниот музеј во Белград, денес се чуваат богатите наоди од мермерна пластика кои се пронајдени на локалитетот Стар Конак: глава на млад Ефеб, торзо на гола Афродита, глава портрет на маж, статуа на Нике, статуа на Афродита, и голем број на фрагменти од статуи со претстави на коњи и коњаници, композиција на лавови, и т.н.
За времето на замирањето на животот во овој град, не постојат прецизни податоци.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 7346 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

понеделник, 20 мај 2024
Моментно посетители: 31

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. вел. мч. Анастасија Узорешителница и др со неа
--------------------------------
 Наумакија – македонска поморска вештачка битка
--------------------------------
 Македонците први за воен род – коњица
--------------------------------
 Византија паѓа заради долгови
--------------------------------
 Свештмч. Мокиј
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: