Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8856
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век
.: Судбината на Одринско (Тракија) :.

За бугарските ѕверства во Тракија, печатот во продолженија известувал. На 20 август 1913 год., опширен материјал излева во “Daily Telegraph” од Г-нот Ешмид Бартлет (Ashmead Bartlett) под наслов “Страшни извештаи на еден руски функционер“.

fe

Авторот на “независниот” Карнеги Извештај, за бугарските убиства во Едрене и околината на турски заробеници, ги вадеше криви заробениците (сакале да бегаат!?), па во ист стил продолжил да ги правда и идните убиства, сега врз Тракијци.

fe

Гледајќи дека работата со западниот печат и дипломатските стеги е отидена предалеку, Бугарите трескавично бараат нешто во своја одбрана за терорите низ Тракија.

fe

Бугарите немајќи каде од меѓународните протести и притисоци за ѕверствата во Тракија, пробуваат да се вадат.

fe

За бугарскиот маскар на 45 Тракијци кај реката Арда, сведочат независни извори објавени во западниот печат. Дури и Карнегиевиот поткомитет не можел да не го спомне, иако пристрасен кон Бугарите.

fe

Тракијците се на посебен удар од Бугарските пропаганди.

fe

Маринеску представникот на секцијата на ИОП од Романија ја изнел тешката ситуација во Романија каде властите фрлале илјадници луѓе во затвор и заштитната улога на секцијата при тоа.

fe

30 мај - 02 јуни 1927 год. во Берлин Меѓународна конференција на “Лигата против империјализмот и за национална независност“.

fe

Со овој последен краток опис, завршува Извештај на рускиот полицаец, објавен во “Daily telegraph“ од 20 август 1913 год., за што вели:

fe

Вака е насловен делот во кој авторот во “Daily telegraph“ од 20 август 1913 год., објаснувајќи ги последиците од бугарските ѕверства во Тракија и дивјачката им нарав.

fe
First
Prev
Страна 1 од 2
Next
Last

сабота, 20 април 2024
Моментно посетители: 58

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Децимирање – казна десеткување заради малодушност
--------------------------------
 Двобојот и Македонците
--------------------------------
 Најквалитетниот опиум на светот – македонскиот
--------------------------------
 Археолошки истражувања и грабеж на Македонија
--------------------------------
 Св. Маченик Нестор
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: