Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8923
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Историја > Нов век > Судбината на Одринско (Тракија)
Конгресот на ИОП
Сподели на Facebook

Маринеску представникот на секцијата на ИОП од Романија ја изнел тешката ситуација во Романија каде властите фрлале илјадници луѓе во затвор и заштитната улога на секцијата при тоа.

Тодор Павлов како представник од Бугарија иако всушност Македонец – емигрант таму

“Комитет на Балкански национал-револуционерни организации”.

Членови на овој Балкански Комитет се:

Од ВМРО (Обединета) – Димитар Влахов - Секретар на овој Комитет
Oд Албанската организација за национално ослободување – Фан Ноли подоцна епископ во Бостон (САД)
Од Косовскиот комитет – Бедри Пеани, (се менуваа и Ќамил Бала и Ибраим Дјакова)
Од Добруџанската револуционерна организација – Георги Кроснев
Од Тракијскиот Комитет – нема можност да доаѓа представникот.


Тракијска посебност и дејци.


Во Тракија има меѓусојузничка власт особено во – Ксанти, Ѓумурџина и др. места каде особено има многубројни македонски револуционери од бегалците Македонци кои ја населија масовно Тракија и особено Западна Тракија.
Од нив особено активен е Христо Јанков, Христо Влахов и др. Дејци кои подоцна доаѓаат во Бугарија (некаде 1924-25 г.)

Ангел Томов – активен член на Народната федеративна партија и деец во Македонското и Тракијското револуционерно движење, но и на Солунската социјалистичка федерација. Слично како и Влахов и др. македонски дејци и тој преминува во овие социјалистички нови тогаш струења кои најпрвин во Солун се појавуваат.

Како член на првата НФП е активен деец , тој е редактор на партискиот весник “Народна волја” и секогаш е за единство на пртијата. Така кога на конгресот на НФП оддржан на 03 август 1909 год. во Солун доаѓа до судир меѓу јуришниците Сандански и Чернопеев, Ангел Томов не учествува во конфликтот и настојува да се смират страстите.

Александар Антонов од Пирдоп, познат македонски револуционер и теоретичар на македонското движење, кој напиша ред статии во списанието в.“Ново Време”, а подоцна и во в. “Македонско-Одрински поглед“. Тој како теоретичар на македонското револуционерно дело секогаш Тракијско-Одриското тело го врзува за Македонското.

Дури и кога е мобилизиран во Бугарската војска тој дезертира и бега криејќи се првично во стан каде се Димитар Влахов, Проф. Михалчев, а македонскиот општественик Др. Руменов го лечи од раните здобиени при судирот со групата на Шангов за време митингот на поддршка на Евреите и Mакедонците , 1903 год.

Антонов, се потпишува во првата своја статија со псевдоним – А. Горов а во наредните со – Севастијанов. Со четата на Никола Пушкаров заминува за Mакедонија да се бори за слобода на македонскиот народ. Извршува неколку атентати по железниците низ Македонија. По враќањето запаѓа во тешка материјална положба но и гонет од бугарите заради дезертерството и погледите, тешко се разболува од незилечива болест. На враќањето од Виена каде и му е соопштено дека болеста му е неизлечива, се самоубива во градината која тогаш се викала - големата градина на Борис.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5881 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

понеделник, 20 мај 2024
Моментно посетители: 40

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Македонци – прогласени за херои на Нирнберг
--------------------------------
 Обуката на македонската фаланга
--------------------------------
 Двобојот и Македонците
--------------------------------
 Археолошки истражувања и грабеж на Македонија
--------------------------------
 Македонскиот антички штит бил дрвен
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: