Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8856
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Австрија во чест на потомството од Мисирков
Сподели на Facebook

Генијот на Крсте П. Мисирков продолжува да ја задолжува Македонија и денес ширум светот преку директните потомци, како нашата амбасадорка за култура во Австрија Елена Мисиркова-Лоза која е и Австриска виртузна гордост на пијано.

Елена Мисиркова Лоза

Таа е единствениот уметник избран од Австриската влада да настапи на 15 мај 2005 год. по повод прославата од 50-годишнината од потпишувањето на државниот договор со кој Австрија доби повторна независност по II светска војна.На овој чин беа и најголемите светски лидери како Путин и другите земји Големи сили кои тогаш и помогнаа на Австрија да ја добие својата независност.

Австрија уште во 2005 год. во чест на големото дело од Мисиркова Елена – Лоза, нејзиниот лик го стави на 500 поштенски марки. Со нејзиното име е крстен и еден од моделите на авионите на “Дајмонд еркрафт”- компанија во која има голем број акции и Бил Гејтс.

Ова се случуваше на презентацијата од компанијата “Безендроф”,пред најугледен бизнис круг, каде се промовираа и најновите модели на “Масарати”, при што се разлеваа и маестралните звуци од пијаното на Мисиркова Елена-Лоза.

Елена дипломирала во Москва, настапувала во Америка, Шведска, Русија, Укарина, Италија и во други земји љубители на нејзиното дело.Од 2003 год. Мисиркова е и ексклузивен промотор на најпознатата Италијанска фирма “Фацероли”, и од тогаш настапува исклучиво на клавирите од оваа компанија, тие во одредени прилики мораат да се носат директно до Италија.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 8312 пати
Просечна оцена од посетителите
 3,66 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 20 април 2024
Моментно посетители: 57

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Битката и Македонците во антиката
--------------------------------
 Св. Лука апостол и евангелист
--------------------------------
 Цесија
--------------------------------
 Заслугите на Анастасие I за градбите по Македонија
--------------------------------
 Најславниот антички пат врви низ Македонија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: