Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8852
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Најславната песна за Палестина е од Македонец
Сподели на Facebook

Панде Манојлов, новинар и писател од Битола, член на ДПМ, автор на 12 книги, поезија и проза напиша песна за Палестина во далечната 1982 год. и ја објави во весникот Нова Македонија и денес истата е химна на Арапскиот свет.

- Импресиониран од страдањата на Палестинците при трагичните масакри во бегалските логори Сабра и Шатила, Манојлов ја испеа песната Палестина, но не знаел до скоро дека истата ја превел тогашниот студент по социологија во Скопје Абас Абделакрим.

- Тој не само што ја превел но и ја објавил во тиражниот весник “Ел Талија” во Кувајт и од тогаш таа е преобјавувана во многу арапски весници, списанија, антологии и станала општопозната во арапската култура.

- Август 2006 год. во радиото Монте Крало, во емисијата за арапски јазик, оваа песна е прогласена за најубава странска песна посветена на Палестина.

- Некогашниот студент денес Магистер по социологија, по 25 години го пронашол нашиот Манојлов авторот на песната и во трогателната средба го запозна Манојлов дека за него сакаат да знаат милиони луѓе на Палестина, Сирија, Јордан, Либија и др. Арапски држави

- Тој извести дека Манијлов го барале еи Омар Ектеш, главен и одговорен уредник на весникот Ел Хадах од Дамаск кој два пати доаѓал во Македонија како и Професорот Абдел Гани од Мароко.

- Манојлов воопшто и не знаел дека неговата песна доживеала такав популарност кај целиот Арапски свет уште помалку пак дека е така баран. Тој кажува дека ја испеал под импресии од страдањата на Палестинците – бегалци кога логорите Сабра и Шатила се срамнија со земјата при што настрадаа голем број жени и деца. Но и самиот е од Егејска Македонија и неговите се бегалци, па добро знае што значи страдање.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 10461 пати
Просечна оцена од посетителите
 4,14 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

среда, 17 април 2024
Моментно посетители: 313

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Свешт. мч. Игнатиј Богоносец
--------------------------------
 Најстариот кадар од македонската Филмска уметност
--------------------------------
 Македонците и базите
--------------------------------
 Докажувањето на младите Македонци од антиката
--------------------------------
 “Бранденбург” единици (II светска војна)
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: