Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8768
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Св. мччка Теодотија со трите деца
Сподели на Facebook

Останувајќи вдовица со три свои чеда, Теодотија целосно се предала на Божја служба и на воспитување на своите деца во благочестивата вера.

Кај неа седела св. Анастасија кога била во Македонија и заедно со неа ги посетувала затворениците заради Христа по затворите. Кога била изведена на суд, Теодотија смело го исповедала Христа Господа. Тогаш била испратена кај антипатот Никитиј Витиниски. Кога еден бесрамен незнабожец сакал да се допре до нејзиното тело, наеднаш здогледал крај неа ангел Божји и бил удрен од ангелот. На смрт осудена и во вжарена печка фрлена заедно со трите свои деца, св. Теодотија чесно го завршила својот живот и преминала во царството на вечната слава.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 8195 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 24 февруари 2024
Моментно посетители: 25

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Македонија прва по ранохристијански локалитети
--------------------------------
 Што е фалангата?
--------------------------------
 “Бранденбург” единици (II светска војна)
--------------------------------
 Најстрашниот и најразорен земјотрес во Македонија
--------------------------------
 Првиот Млековод на Балканот во Македонија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: