Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8856
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Стахиј, Амплиј, Урван, Наркис, Апелиј и Аристовул
Сподели на Facebook

Свети апостоли.

Од едумдесеттемината. Св. Стахиј бил помошник на св. Андре Првоповикан. Св. Андреј го поставил за епископ во Византија. Ја создал Црквата во Аргиропол и управувал со својата паства верно и ревносно. По 16 години епископствување, мирно се упокоил во Господа. Амплиј и Урван, исто така, соработувале со св. Андреј и од него биле поставени за епископи, и тоа: Амплиј во Лид или Диоспол Јудејски, а Урван во Македонија.

Двајцата маченички пострадале за Христа Господа. Наркис бил поставен од апостол Филип за епископ во Атина. Свети Апелиј бил епископ во Ираклија Тракиска. Аристовул, братот на апостолот Варнава ја проповедал верата Христова во Британија и таму мирно завршил.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 6908 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 20 април 2024
Моментно посетители: 43

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Партизанската војна и антиката
--------------------------------
 “Василици” македонски вршници
--------------------------------
 Сигнализацијата со оган од антиката
--------------------------------
 Македонско писмо кое најдолго патуваше
--------------------------------
 ”Лустрација” на македонската античка војска
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: