Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8856
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Преп. Теофил исповедник
Сподели на Facebook

По потекло Македонец, некаде од Струмица.

Млад се замонашил и основал свој манастир. Многу пострадал за иконите во времето на царот Лав Исавријанец и тогаш ќе загинел да не успеал да го убеди кнезот Ипатик, својот судија, во основаноста и потребата од иконопочитување. Кнезот го пуштил на слобода и тој се вратил во својот манастир каде што мирно го завршил својот живот во 716 година и се преселил во радоста на својот Господ.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 7346 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 20 април 2024
Моментно посетители: 68

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Македонците и ножот
--------------------------------
 “Бесмртните” усмртени од македонската фаланга
--------------------------------
 Единствениот Македонец од Титаник – преживеал
--------------------------------
 Македонското име одбрането и со ихитофауната
--------------------------------
 Аквадуктите и нивната функција
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: