Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 9048
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Св. новомчци Триандафил и Спасо
Сподели на Facebook

Триандафил бил родум од Загора, а Спасо од Радовиш, епархија Струмичка.

Двајцата Македонци, двајцата млади и прости луѓе. Но љубовта Христова им била помила од светот и животот. Животот го дале, но Христа не Го изневериле. За верата Христова пострадале од Турците и тоа Триандафил во Цариград во 1680 година, а Спасо во Солун во 1794 година.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 7095 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

понеделник, 22 јули 2024
Моментно посетители: 29

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Јасриб – е првичното име на Медина
--------------------------------
 Австрија во чест на потомството од Мисирков
--------------------------------
 Годината на стаорите кои одонесоа милиони во смрт
--------------------------------
 Втор вселенски собор
--------------------------------
 Прва монашка република на Балканот
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: