Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8856
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Св. Ап. Сила, Силуан, Крискент, Епенет и Андроник
Сподели на Facebook

Сите се од седумдесетте апостоли. Св. Сила бил испратен од Ерусалим во Антиохија со Павле и Варнава, за таму да го решат спорот меѓу верните, односно обрезувањето, имено дека не треба да се обрезуваат незнабожците кога преминуваат во христијанството (Дела 15:22).

Потоа Сила патувал со Павле по Азија и Македонија и бил поставен за епископ во Коринт, каде што мирно завршил. Силуан им помагал на двајцата врховни апостоли (И Петр. 5:12; II Кор. 1:19). Како епископ во Солун многу се потрудил, многу настрадал додека земниот живот не го заменил со небесен. Крискент му бил сотрудник на ап. Павле (II Тим. 4:10), потоа епископ во Галатија, па мисионер во Галија (Франција), каде што маченички завршил за Христа во времето Трајаново. Свети Епенет, спомнат од апостол Павле (Рим. 16:5), бил епископ во Картагена. Андроник (Рим. 16:7) епископ на Панонија, се споменува посебно на 17 мај.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 7333 пати
Просечна оцена од посетителите
 3 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 20 април 2024
Моментно посетители: 57

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Кулите како градби во Македонија
--------------------------------
 Двобојот и Македонците
--------------------------------
 Св. мччки Агапија, Хионија и Ирина
--------------------------------
 Вампирите кај Македонците уште во XII век
--------------------------------
 Децимирање – казна десеткување заради малодушност
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: