Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8856
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Преп. Теофил Мироточив
Сподели на Facebook

Родом од Македонија, од селото Зики. Многу учен човек и голем подвижник.

По наредба на Цариградскиот патријарх Нифонт, патувал во Александрија да испита дали навистина патријархот Јоаким поместил планина и испил отров без никаква повреда, натеран на тоа од евреите и муслиманите. Уверувајќи се во вистината на тие чуда Теофил се вратил во Св. Гора. Таму се подвизувал, најнапред во Ватопед, па во Ивер и најпосле во келијата на св. Василиј во близина на Кареја. Овој човек ја одбил понудата да постане Солунски архиепископ. Со длабоко безмолвие, богомислие и со срдечна молитва успеал да го очисти својот ум од сите страсни помисли, така што постанал чист сад на Светиот Дух во којшто живеел Христос.

Пред смртта, му наредил на својот ученик Исак кога ќе умре да не го погребува, туку да го врзе со јаже за нозете, да го одвлече и да го фрли во потокот. Ученикот со голем страв така и направил. Но Божјата промисла ги открила моштите на св. Теофил и кога ги пренесле во неговата келија, од нив почнало да тече чудотворно миро. Се упокоил на 8 јули 1548 година.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 7514 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 20 април 2024
Моментно посетители: 46

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Киклопскиот ѕид во Македонија меѓу најстарите
--------------------------------
 Софија, подигната и обновена од цар Македонец
--------------------------------
 Грижата и дарежливоста на Александар
--------------------------------
 Св. новомчци Триандафил и Спасо
--------------------------------
 Ерменецот роб – најуспешен војсководец на Јустиниј
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: