Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8852
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Македонија и најбезумната крстоносна војна
Сподели на Facebook

Бројни крстоносни војски ќе протатнат низ тлото на Македонија притоа воведувајќи самите некаков нивни ред на правила.

Поробувајќи ја Македонија тие ќе формираат бројни државни творби на нејзиното тло како Епирското деспотство и Солунското Кралство ( другите две Никејското царство и Латинското царство ).

 Тие ќе убиваат наводни и докажани грешници, катарени и богомили крај Битолските села но и на други места, ќе наплаќаат даноци, ќе пљачкаат и ќе регрутираат младеж за своите војски, безмилосно убиваат со крстот на градите а во име на крстот !

Но и по себе самите се опасност. Најбезумната војна на патот кон Ерусалим е т.н.р - “Детска војна” од 1212 год. во времето на папата Инокентиј III. Чудната војска со дух на инквизитори на чие чело е Шпанецот Доминик Гузман наречена подоцна “Божји пси” (Domini canes), особено ќе настрада при втората година од војната за ослободување на Христовиот гроб.

Во оваа најбезумна заблуда е накрената и безбројна Христијанска малолетна младина која ќе ја плати со своите животи. Така дури 15 000 малолетници од нив ќе бидат исечени од исламски сабји а во име на христијанските заблуди, заради и што ќе го добие називот - “Детска војна”.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 8067 пати
Просечна оцена од посетителите
 3,35 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

среда, 17 април 2024
Моментно посетители: 326

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Македонците и воената економија на силите
--------------------------------
 Раката на „Св. Георгиј Победоносец“– во Македонија
--------------------------------
 Свештмч. Мокиј
--------------------------------
 Потеклото на парадите – од Македонците
--------------------------------
 Киклопскиот ѕид во Македонија меѓу најстарите
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: