Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8856
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Чудната царица Теодора
Сподели на Facebook

Во времето кога Методиј братот на Кирила како управник на Струмичко-Бргеалничкото кнежество веќе го применува предходно и од него напишаниот “ Закон за судење на луѓето”.

Во тоа лето 848-то, на престолот Византиски како регент на својот малолетен син е вдовицата Теодора.

Таа ќе има чудни навикиод кои најраскажувана е онаа дека постојано ќе го покрива лицето со златна маска од ликот на довчерашниот свој сопруг Теофил.

Теодора ќе е загатка за царскиот град на Византија, кој ќе верува дека душата на упокоениот цар е преселена во оваа жена. Советникот Теотикст ќе ја види и без маска, во ликот на великиот покојник.

Но кога по неполна декада полнолетниот син Михаил III ќе ја зграби круната, истиот Теотикст ќе е сведок на друг чуден настан – дотогаш намуретниот лик од маската ќе се збрчка во пакосна насмевка а очите ќе се збрчкаат. Теодора ќе ослепе а потоа и ќе умре а златната маска ќе ја излеат во златана ракавица.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 9790 пати
Просечна оцена од посетителите
 4,14 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 20 април 2024
Моментно посетители: 58

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Влезот на Османлиите во Европа е заради предавство
--------------------------------
 Реонот на Алшар со единствени рестенија
--------------------------------
 Македонскиот крал-бебе на бојното поле
--------------------------------
 Св. мччка Васса со деца: Теогниј, Агапиј и Пист
--------------------------------
 Сигнализацијата со оган од антиката
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: