Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8852
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Првиот Млековод на Балканот во Македонија
Сподели на Facebook

Во Македонија од дамнини постоел систем на млеководи.

Ваков зачуван млековод од кој најдобро се осознава снаодливоста на нашите предци е млеководот од бачилото кое се наоѓало на повисока надморска висина во околината на манастирот “Св. Јоаким Осоговски“.

Тој е откриен пред неколку години и за него се вели дека е првиот на Балканот од тој тип, некаде од раниот среден век. Млеководот е во вид на керамички цевки и служел за пренесување на млекото од манстирското трло до црквите.

Монасите според движењето на сенките точно знаеле кога од цевките ќе потече млекото о кога одозгора ќе пуштаат врела вода за миење на млеководот.

Овој крај на Осоговијат особено бил развиен во минатото, само манстирското трло броело преку 100 000 овци кои ги чувале по триесетина момоци.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 8485 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

среда, 17 април 2024
Моментно посетители: 71

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Најстариот кадар од македонската Филмска уметност
--------------------------------
 Св. Григориј Богослов архиеп. Цариградски
--------------------------------
 Св. мч. Александар
--------------------------------
 “Бесмртните” усмртени од македонската фаланга
--------------------------------
 Реонот на Алшар со единствени рестенија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: