Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 9020
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Агрономијата во Македонија од почетокот на XX век
Сподели на Facebook

Во почетокот на XX век во Македонија како дел од турската империја не постоеле услови за поттик на унапредување од застарениот начин на земјоделско производство.

Од Македонија, империјата црпи големи количини артикли но под крајно сурови и тешки услови.
Сепак се јавуваат првите случаи кои се повеќе под влијание на странски интерес одошто на самата власт. Влезот во XX век го означува и отварањето на Градинарско-цвеќарското едногодишно училиште во с. Трубарево близу Скопје како и Сточарската станица за ученици основана нешто подоцна во 1908 год. во Битола.

Овие училишта кога Македонија паѓа под српска власт како установи прераснуваат во нижи земјоделски училишта и тоа – Сточарската станица од Битола во 1912 год. а Градинарско-цвеќарското училиште од Трубарево во 1914 год.

Научно истражувачката работа во областа на агрономските науки започнува меѓу двете светски војни со изведба на разни демонстрациони огледи по расадниците на нижите земјоделски училишта кои се обновени по I светска војна но и во новооснованите како она во Тетово од 1928 год.

Младите агрономи од Македонија

Првата научна установа е Огледната станица за тутун во Прилеп основана 1924 год. која нешто подоцна во 1936 год. прераснува во Институт за тутун. Во 1927 год. е основан и Агроботаничкиот отсек којшто прераснува во Огледна и селекциона земјоделска станица во 1929 год. т.е подоцна во 1937 во Земјоделска огледна и контролна станица со две огледни полиња.

Во селото Р,жаничино, близу Скопје, Земјоделско-шумарскиот факултет од Белград-Земун ја основал Огледната станица неколку години пред почетокот на II светска војна (1937/38 год).
Меѓу двете светски војни се одбранети три дисертации со теми од Македонија ( култура на тутунот, селекција на пќеницата, педологија). Главни достигања во ово период се резултатите на педолошките истаржувања (А. Стебут, Д.Тодоровиќ, В.Нејгебауер), новите сорти на тутунот (Р.Горник) и на оризот (Л.Бабамов), потоа резултатите од сортните огледи со памукот (Б.Рогановиќ).

Првиот научен труд е објавен 1928 год. (А.Стебут со соработниците); потоа се објавени околу 30 научни трудови, а научни работници имало помалку од десетина.

( Извор – “Енциклопедија на Југославија” – издание на македонски јазик, Југословенски лексикографски завод Загреб 1983 год.; “Агрономија – Македонија, СР” стр. 70-72 )

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 8421 пати
Просечна оцена од посетителите
 5 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

недела, 14 јули 2024
Моментно посетители: 107

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Македонците и мечот
--------------------------------
 Битката и Македонците во антиката
--------------------------------
 Двобојот и Македонците
--------------------------------
 Архелај I, најголемиот Македонски крал–реформатор
--------------------------------
 Граница на Христијанството
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: