Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8856
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Кучињата од антиката во служба на Македонците
Сподели на Facebook

Песот (Canis familiaris) е најстарото домашно животно. Песот живее со човекот уште на преодот од старото и младото камено време, во мезолитот, а припитомен е уште од крајот на палеолитот.

Со своите природни особини – жилавото и силно тело, острите и силни заби, развиениот инстинкт, слухот, видот и особено мирисот и развиената особина за памтење,способноста за дресура и верност кон човекот, песот е многу корисно домашно животно, употребливо за различни потреби.

Така кај нас Македонците уште Филип II Македонскинајактивно го користел во пронаоѓање побуненици и непријателски разбиени сили. Главно истите се криеле по македонските густи шуми а посебно обучените кучиња – трагачи активно се употребувале за нивно пронаоѓање.Исто така како Филип така и син му Александар кучињата ги користел и како чувари на воените македонски логори при нивните воени камшањи.


Кучињата биле користени во антиката во повеќе намени за потребите на македонските кралеви и нивните војски

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 7631 пати
Просечна оцена од посетителите
 4,33 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

сабота, 20 април 2024
Моментно посетители: 41

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 ”Алкалоид” прва фабрика на Балканот за опиум
--------------------------------
 Македонскиот антички штит бил дрвен
--------------------------------
 Најстариот пајтон во Македонија – 150 години
--------------------------------
 Св. Васа Солунска
--------------------------------
 Фалангата во борба со “Амазонки”
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: