Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8852
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Единствено во Македонија > Дали знаете дека?
Обуката на македонската фаланга
Сподели на Facebook

Во средината на IV век п.н.е во македонската постојана војска, пешадијата е главно пополнувана од селанството а коњицата од племството и земјопоседничката аристократија.

Најголемо внимание во неа и се посветувало на обуката на стрешинскиот кадар (во саматофилакијата или т.н.р “корпус на кралските деца” каде се обучувале македонските племеници за командните позиции) и обуката на фалангата.


Тешката македонска пешадија во движење пред судир со непријателот

Добрата обученост во движењата на масите од 16 000 до 18 000 тешки пешадинци, построени понекогаш и во 24 реда по длабочина, била предуслов за успех во борбата. Фалангата особено е обучувана да во движењата на боиштето и борбите го оддржи збиен борбениот поредок, средната пешадија да оддржува борбена врска помеѓу тешката пешадија и коњицата и да го проширува успехот на коњицата. Лесната пешадија пак е обучувана брзо да маневрира и дејствува со фрлачките оружја. Тешката коњица е вежбана за удар, а лесната коњица за меневар и гонење.

Борбената обука на македонските војници и старешини усовршувана е особено за време на Александар III Македонски но како формација и групации додека индивидуалната обука на поединецот била послаба во однос на онаа кај Грците (Хелените) или подоцна Римјаните.

Македонската војска уште под Филип но и повеќе под Александар била добро расчленета по родови а овие на единици способни да дејствуваат координирано како целина и тоа во секое годишно време. Александровите походи се со широко засновани стратегиски операции во кои се запазуваат неколку помали, со посебни карактеристики.Операцијата кај Ис е особено карактеристична, таа е со битка на свртени фронтови, каде противниците биле свртени со лицето кон својата позадина, е во составот на стратегиската операција, која Александар го довела и во Египет.


Распоред на родовите од македонската фаланга при судир

Илустрациите се позајмени од Воена историја од Д-р Ванче Стојчев

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 16196 пати
Просечна оцена од посетителите
 4,42 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

среда, 17 април 2024
Моментно посетители: 12

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. новомчци Триандафил и Спасо
--------------------------------
 Македонија ограбена ризница на културно наследство
--------------------------------
 Воените лукавства
--------------------------------
 Анексија
--------------------------------
 Хелените најголеми противници на Македонците
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: