Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8923
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
За Македонија > Општи информации
.: Општини во Македонија :.

Територија на Општина Кавадарци: 391 км.
Население: 37189 жители. Клима:
Четири годишни времиња, просечна годишна температура 13,5 Ц, жешки суви лета и снешни зими.

fe

Градот Радовиш за прв пат се споменува во 1019 год. во Грамотата на Византискиот цар Василие Втори, а така се викала и средновековната жупа, што покажува дека градската функција потекнува од средниот век.

fe

Координати: 41°22' и  41°30' северна географска широчина и  22°35' и 23°45' источна географска должина

fe

Општина Стар Дојран е формирана со Законот за територијална поделба на РМ од 1996 година. Таа е распространета на површина од 132 км/2 и надморска височина 148.

fe

Територијата на општина Богданци зафаќа простор на крајниот јужен дел на Републиката, и тоа од левата страна на реката Вардар.

fe
Транзицијата, реформите, новите визии за децентрализиран пристап се дел од нашето опкружување. Времето зад нас беше во интерес на граѓанинот.
fe
Демир Хисар, или како што во превод го нарекуваат Железна Планина, е област која се наоѓа во југозападниот дел на Република Македонија, или северозападно од Пелагониската низина, околу горниот слив на Црна Река со нејзините притоки.
fe
 
First
Prev
Страна 6 од 6
Next
Last

понеделник, 20 мај 2024
Моментно посетители: 28

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Полумесечината симбол од Филип II Македонски
--------------------------------
 Воените лукавства
--------------------------------
 Јасриб – е првичното име на Медина
--------------------------------
 Преп. Павле Ксиропотамски
--------------------------------
 Стахиј, Амплиј, Урван, Наркис, Апелиј и Аристовул
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: