Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8852
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди
.: Грчка пропаганда во Македонија :.
Како додаток бр. 51 во Извештајот на Карнегиевата балканска комисија, се повеќе писма на грчки војници, најдени во поштенските пратки на 19-ти полк од грчката 7-ма дивизија, а фатени од Бугарите во околината на Разлог.
fe
Надвор од Македонија најмногу документи што се директно или индиректно врзани за ајдутсвото во Македонија објавил грчкиот научник Ваздравели. Тој објавува турски документи од архивите на Солун, Бер и Негуш и се извонредно значајни за нас.
fe
Истражувањата на Жан Жорж Дретас во Егејска Македонија од 1972-1974 год.
fe

Стратис Миривилис е автор на романот "Животот во гробот"

fe

Нашите браќа од Егејска Македонија не се “бегалци“, оти никој не бега од арно, тие се – ПРОГОНЕТИ!

fe

Но да видиме што велат споменатите антички автори, во Меморандумот за античките граници на Грција од 24 февруари 1881 год. доставен до Форин Офисот (Страбон, Сцилакс, Дикјаркус, Сцимнус и Дионисус).

fe

Од мајор Ј.К.Ардаф, К.Б, .Р.Е
(примено во Брит. Форин Офис на 24 февруари 1881 год.)

fe

Грчкиот политичар од времето на Севрскиот Договор, Сотириос Коџаманис за околностите на договорот, евоцирајќи спомени во “Национални прашања“ стр. 34 – 35, 1954 год. во Атина, ќе рече:

fe

1920 година, Друштвото на народите, пристапи кон склучување Договор за заштита на потиснатите народи во државите на Европа.

fe

Грчкиот Конзул во Серез – Антонио Санктурис, најдиректно предупредува во своите извештаи за непосредните последици од разрешувањето на аграрното прашање во врска Грчките претензии за Македонија.

fe

среда, 17 април 2024
Моментно посетители: 63

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Браќа по камшик – “флагеланти
--------------------------------
 Анексија
--------------------------------
 Единствениот Македонец од Титаник – преживеал
--------------------------------
 ”Лустрација” на македонската античка војска
--------------------------------
 Првиот алпинизам во Македонија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: