Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8923
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди > САД и Македонија
За Македонските спомени и културно наследство
Сподели на Facebook

Стариот џебен саат е единственото што таткото на умирање го остава како спомен за авторот. Автентично и емотивно преку саатот ни се дава пораката за чување на културно ни наследство.

- Чукањето на саатот се врзува со дишењето на татко си пред смртта како природна врска на времето (саатот) и татковината (таткото):
“Не можев да го замислам чукањето на стариот турски часовник без дишење на татко ми. А спомените од моето детство за татко ми беа поврзани со овој саат. Моите најрани претстави за звук не беа ѕвонот на селската камбана, ниту гласот на мајка ми, туку чистото ѕвонливо тикитакање на саатот што татко ми го држеше на моето уше за да ме смири.
Уште ја имав пред себе сликата на татко ми како го врти сребрениот синџир со саатот пред моите насолзени очи. Златните светки што ги лачеше во вртењето ќе ги запреа моите солзи и ќе измамеа усмевка на моето лице. Потоа јас ќе гукав и ќе ги протегав рацете да го фатам саатот што се вртеше но татко ми не ме оставаше а ќе ми го донесеше до моето уше за да му го чујам тикатањето. Секоја ноќ, кога ме оставаа да спијам, татко ми го држеше саатот до моето уше и го навиваше со сребреното клуче.Тогаш саатот звучеше како да имаше некој штурец внатре ,кој цвичеше при секое завртување на клучето.
Не не можев да замислам саатот да чука а татко ми да не дише “.

- Кога и другар му Васил, давејќи се во вртлогот на реката, го закопуваат во преријата на 50 милји од татка му, авторот пак се враќа на саатот, како да сака да ги врзе времето и татковината:
“Пред да се одбијам од гробот, јас случајно го извадив мојот саат. Тоа беше стариот саат на татко ми што беше станал веќе мој. Кога погледнав во него јас се почувствува смирен и засрамен. Зашто иако го носев стариот саат, јас секогаш мислев дека има нешто не редно да го носам овој необичен саат.
И јас бев отишол кај еден саатчија да прашам дали можел механизмот да се премести во една модерна Американска кутија без капак. Умен човек, саатчијата ме убеди дека е тоа скапоцено наследство...
Размисував за сето тоа, за мојот обид да се разделам од стариот саат со кој татко ми ги запираше солзите и ме утешуваше кога бев дете, и сето тоа ме исполни со срам. Почувствував како да сум се обидел да се откажам од моето наследство или како да сум се срамувал од него.“

- Авторот ги учи и спомените на новата земја, тргајќи ги од меморијата во друг дел македонските за – новите, вели:
“Aмерикански симболи, американски места, споменици, американски дати и настани, американски историски и легендарни личности надигаа чувства. Од постаментите во галеријата на моите спомени ајдуците и комитите слегуваа за да им сторат место на Пол Банјан, Буфало Бил, Џес Џемс, Генерл Кастер“.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 4697 пати
Просечна оцена од посетителите
 1 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

понеделник, 20 мај 2024
Моментно посетители: 28

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Втор вселенски собор
--------------------------------
 Наметки од антиката и Византија - истоимени
--------------------------------
 Најстрашниот и најразорен земјотрес во Македонија
--------------------------------
 Македонците и воената економија на силите
--------------------------------
 Абодрити, словенско племе во Дакија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: