Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8923
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди
.: САД и Македонија :.

Впечатливи се описите на разликите меѓу македонските патријахални односи и Американскиот сон по кој тргајќи и татковците и синовите Македонци, ги рушат тие односи. Христов вака го опишува:

fe

Стојан Христов за македонскиот народ и емигрантските маки во своите дела

fe

Стојан Христов - публицист и писател на значајни дела за македонскиот народ во САД и светот.

fe

2 септември 1945 г., срцето му е со македонскиот народ, дознавајќи за создавањето на македонска држава (иако во состав на ФНР Југославија), Стојан држи важен говор на конвенцијата од Македонско-Американскиот сојуз, со наслов “Нова Македонија”.

fe

Американскиот Претседател Теодор Делано Рузвелт е голем пoчитувач на делата од Стојан Христов. Импресиониран од романот “Оваа е мојата земја” постојано му е при рака, ...

fe

Во САД, Христов прво е работник во ложилницата на Сент Луис, па градител на железница по степите на државите Монтана и Вајоминг.

fe

Судбината и овојпат се поигра со македонскиот народ. Токму кога доби поддршка за своја државност од САД, таму изби политичка криза.

fe

Во Меморандумот од д-р Либиер се укажува на погубниот факт дека „во Македонија повеќе децении се водат крвави војни “ и дека доколку навистина се сака стабилизација на Балканот,...

fe

Зошто САД, даваат силна подршка на македонската самостојност и независност?!

fe

Медиумски и др. активности на САД за подршка на македонската самостојност, во време (но и по) Мировната конференција.

fe
First
Prev
Страна 2 од 3
Next
Last

понеделник, 20 мај 2024
Моментно посетители: 15

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Битката и Македонците во антиката
--------------------------------
 Крстот на кој е распнат Исус, низ Македонија
--------------------------------
 “Дромон” е најпознатиот византиски воен брод
--------------------------------
 Први жртви на II Светска војна - Македонците
--------------------------------
 Планевите на градбите по македонскиот обичај
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: