Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8923
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди
.: Русија и пропагандите во Македонија :.

Русија првин ќе се камуфлира зад наводната заштита на Православието при мешањата во работите на Отоманите. Како најголема Православна сила, таа е “загрижена “ за поробените си православни “браќа“ од Балканот.

fe

Стеснета од мразот на единственото си море кон запад, Русија со Петар Велики, се врти кон југ и отворот за светот, Дарданели- Босфор.

fe

Др. Бишинг, 1770 г. дело - “Османската држава во Европа и Република Рагуза” (Дубровник), кое е во склоп на Бишинговата светска географија, во 1770 г. излезена во превод и на руски во С. Петербург во издание на Императорската Академија на науките.

fe
 
First
Prev
Страна 5 од 5
Next
Last

понеделник, 20 мај 2024
Моментно посетители: 35

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. Евстатиј архиеп. Антиохиски
--------------------------------
 Македонските рудници во II Светска војна
--------------------------------
 Преп. Павле Ксиропотамски
--------------------------------
 Св. Ахил еп. Лариски
--------------------------------
 Нова обука на аскерот за Македонија
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: