Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8923
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Пропаганда > Државни пропаганди
.: Русија и пропагандите во Македонија :.

Понатака говорејќи за пропагандите во Велес, Ритих ќе каже дека бугарската е посилна но дека и српската дејствува но поплашливо. Се гледа и бескруполозноста во мисијата за преобразба на македонскиот народ од страна на пропагандите. За ова тој вели:

fe

ФАКТИ ЗА СРПСКО - БУГАРСКИТЕ ПРОПАГАНДИ во Велес, кај Ритих.

fe

По описот на манастирскиот комплекс, Ритих кажува дека прв ги пречекал Лешочкиот игумен јеромонах Еротеј.

fe

Ритих по својот опис за Лешок продолжува со опис за Лешочкиот манастир:

fe

“Брзо дојдовме до Лешак, застанувајќи само 15 мин. во с. Ратае, имот на еден од побогатите турски бегови. По патот малку села среќававме, поголемиот дел од нив се расположени во предградието на Тетовско Поле.

fe

За впечатокот од кајмакамот пак Ритих, ќе каже:

fe

Според податоците на српските и бугарските свештеници, во Тетово христијани има значително повеќе: ги бројат и едните и другите до 1000 куќи или околу 5 000 души. Од овој број како Срби се сметаат од 150 до 200 куќи, а Бугари 800”.

fe

Тетово, Ритих го нарекува Хтетово или по турски – “Канканделе” и го лоцира на околу 4 – 6 часа возење од Скопје.

fe

По краток историски осврт на Српско- Бугарските завладувања на Македонија и од тука влечењето права на нивните пропаганди врз Македонија, Ритих ќе продолжи:

fe

За Скопје Ритих дава убав опис, во дел од него ќе забележи:

fe
First
Prev
Страна 2 од 5
Next
Last

понеделник, 20 мај 2024
Моментно посетители: 26

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Св. мччки Агапија, Хионија и Ирина
--------------------------------
 Цесија
--------------------------------
 “Соломоново клејмо” – заштита од зло
--------------------------------
 Првата црква во Европа е во Македонија
--------------------------------
 Св. мч. Александар
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: