Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8923
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Етнологија > Македонска кујна > Десерти
Топена торта
Сподели на Facebook
Топена торта, десерт
Потребни состојки:

4 јајца
200 гр. шеќер
200 гр. мелени ореви
12 лажици млеко
12 лажици масло за јадење
12 лажици гриз
12 лажици брашно
1 пашок за печење

За шербет:
750 гр. Шеќер
1 кг. вода
2 кесички ванилин шеќер
1 парче лимон


Јајцата и 200 гр. шеќер се мате како за торта, потоа се додаваат по 12 лажици млеко, масло за јадење, гриз, брашно во кое има измешано една кесичка прашок за печење и 200 гр. мелени ореви. Смесата се истура во претходно намрсен плех и се пече на 180оС околу 30 минути (додека да се испече). Испечената торта ја оставаме да се олади и ја сечиме на парчиња. Во меѓувреме го подготвуваме шербетот. Во тенџере на оган ставаме да зоврие 1 кг. вода и 1 кг. шеќер. оставаме да проврие околу 5 минути (додека малку да се згусти), го тргаме од огнот и потоа ги додаваме ванилиниот шеќер и парчето лимон. Го промешуваме и го прелеваме врз ладната торта. Ја оставаме тортата да отстои додека да го впие шербетот.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 8721 пати
Просечна оцена од посетителите
 4,75 од 5
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

понеделник, 20 мај 2024
Моментно посетители: 44

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Преп. Павле Ксиропотамски
--------------------------------
 Мариово–македонска автономна област под Отоманите
--------------------------------
 Археолошки истражувања и грабеж на Македонија
--------------------------------
 Нова обука на аскерот за Македонија
--------------------------------
 Вампирите кај Македонците уште во XII век
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: