Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8923
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Етнологија > Македонска кујна > Десерти
Баклава со ирмик
Сподели на Facebook
Баклава со ирмик, десерт
Потребни состојки:

1 кг. кори за баклава
200 гр. ирмик
300 гр. сечкани ореви
5-6 лажици шеќер
1 лимон
250 гр. масло за јадење

За шербет:
1,5 кг. шеќер
1,5 л. Вода
2 кесички ванилин шеќер


Прво го правиме филот кој се состои од ирмикот, сечканите ореви, 5-6 лажици шеќер и рендана кора од еден лимон. Сето тоа го мешаме во посебна чинија. Плехот за печење го намрсуваме со масло за јадење и ставаме 3 кори на дното, ставаме од филот, а потоа редиме по една кора и меѓу секоја кора ставаме од филот. Постапката ја повторуваме додека не се потрошат и филот и корите со што за одозгора повторно ставаме 3 кори. Наредената баклава ја сечиме на парчиња и одозгора по целата површина, полека, налеваме со 250 гр. масло за јадење. Баклавата ја ставаме во рерна да се пече на тивок оган околу 1 час (по пореба одозгора ставаме фолија). Потоа го подготвуваме шербетот. Во тенџере на оган ги ставаме водата и шеќерот да зовријат и откако ќе зоврие го оставаме да врие неколку минути додека шербетот не ја добие потребната густина. Го тргаме од огнот и потоа мешајќи, во него ги додаваме 2-те кесички ванилин шеќер и едно парче лимон.го оставаме да отстои 5 минути. Изладената баклава ја прелеваме со половина од шербетот, ја оставаме да отстои околу 2 часа, а потоа го додаваме и останатиот шербет (повторно загреан, до пред вриење). Ја оставаме баклавата да отстои барем 12 часа, за целосно да го прими шербетот.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5248 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

понеделник, 20 мај 2024
Моментно посетители: 33

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Апокрифи – скриени списи
--------------------------------
 Царот на Јапноија во 1976 г. ја посети Македонија
--------------------------------
 Анексија
--------------------------------
 Овошја во Македонија со потекло од Арапите
--------------------------------
 Македонија и најбезумната крстоносна војна
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: