Macedonium
Македониум.орг
Историја
Религија
Архитектура
Култура
Етимологија
Етнологија
Пропаганда
Новости
За Македонија
Македонизам
Анкета
Македониум прашува
Што сакате да читате на Македониум?


Вкупно гласови : 8923
резултати
Македониум музика
Благодарност до Синтезис и Bagi communications

Време
Времето во Д. Капија
Времето во Скопје
Времето во Битола
Календар на настани
Етнологија > Македонска кујна > Тестенини
Тегнет баник со тиква
Сподели на Facebook
Тегнет баник со тиква, тестенини
Потребни состојки:

500 гр. брашно
100 мл. масло за јадење (+ )
Малку квасец
Сол

За фил:
500 гр. тиква
300 гр. шеќер
1 кесичка ванилин шеќер
Масло за јадење
Сусам


Најпрво го подготвуваме филот. Тиквата ја лупиме и ја рендаме од едрата страна на рендето. Во тенџере на оган ставаме да се загрее малку масло за јадење, па ја додаваме ренданата тиква да се пржи. Откако малку ќе опмекне го додаваме шеќерот и ванилиниот шеќер и пржиме уште 5 минути. Тенџерето го тргаме од огнот, а потоа го подготвуваме тестото. Брашното го сееме и го ставаме во подлабок сад, додаваме малку сол, маслото за јадење, многу малку квасец (може и да не ставате квасец) и млака вода колку да се замесе тврдо тесто. Откако ќе го измесиме убаво, тестото го делиме на неколку топчиња и секое топче малку го расукуваме со сукалка, ги намрсуваме од двете страни и ги ставаме во претходно намрсен поголем сад. На масата ставаме чаршав и на него ги тегниме корите рамномерно, полека, почнивајќи од средината, а потоа продолжуваме да тегниме само со прстите додека кората да стане тенка. Откако ќе ја истегниме, ги откинуваме краевите на кората, попрскуваме со малку масло за јадење, ставаме од филот и ја мотаме кората во ролна со помош на чаршавот (подигајќи го од двете страни). Витките ги редиме (по желба) во намрсен плех, одозгора ставаме малку масло за јадење и нарасуваме со сусам. Баникот го оставаме да отстои 5-10 минути и потоа го печиме во рерна на температура од 180оС, околу 15 минути, додека да зарумени.

Сподели на Facebook | << Назад | Најгоре

Овој наслов е прочитан 5781 пати
Просечна оцена од посетителите
 
Оцена:
 
Запиши
Коментар:

 

понеделник, 20 мај 2024
Моментно посетители: 33

Македонија низ фотографии

Галерии: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16  (нова)
Дали знаевте дека...
 Заслугите на Анастасие I за градбите по Македонија
--------------------------------
 Киклопскиот ѕид во Македонија меѓу најстарите
--------------------------------
 Вселенските црковни собири
--------------------------------
 Целиот учен свет на антиката – во Александрија
--------------------------------
 Кошула за вардење од уроци
--------------------------------
Дневни случувања
 Тауресиум ќе се презентира пред јавност
 Под македонското сонце во Прага
 Архитектурата од 4 до 6 век на виделина
 Ова не е Танец, ова е чудо од Македонија!
 Инаугуриран четвртиот македонски претседател

Македонски времеплов
Март
Април
Мај
Јуни
Јули
Август
Февруари
Септември
Октомври
Ноември
Јануари
Декември
 
Copyright Macedonium | © 2007-2008 Број на посетители: